30 Nisan 2013 Salı

tercihiniz hangisi?............

EY!.. TURGUTREİS AHALİSİ
TERCİHİNİZ HANGİSİ?..
Elimde Life Dergisi’nin bir örneği var.
Turgutreis Belediyesi’nin yaptığı bazı işlerin anlatıldığı bu dergide, Belde de yerleşik halktan fotoğraflar da konulmuş.
            Bu dergiyi incelerken aklıma gelen sorular:
            Özellikle yayına konu Turgutreists’te, Türkiye’de, hâtta bu Dünya’da yaşayanların hangisi “yurdunu ve milletini özünden çok sevme” ve “yaratılanları Yaratan’dan ötürü sevme” ilkelerini; Çağdaş Diyojen Galip (Diğerkâm) Baran gibi özümsedi?
            Turgutreis, Türkiye ve bu Dünya’da yaşayanların hangisi Turgutreis, Türkiye ve Dünya için Nasrettin Hoca’nın güncel versiyonu Galip (Diğerkâm)Baran gibi çalıştı?
            (Turgutreis için çalışırken, geri dönüşüm uygulamasının zorunlu bir kamu hizmeti gibi gönüllü olarak uygulanması amacıyla başlattığı “atık kâğıt toplama kampanyasında” topladığı 100 tona yakın kâğıdın karşılığı olan yaklaşık 100 bin TL’yi “bağış kabilinden” Turgutreis Belediyesi’nin. T. C. Ziraat Bankasındaki resmi hesabına yatırdı)
            Turgutreis, Türkiye ve Dünya’da yaşayan insan formlarından hangisi, devletini Dış borç yükünden kurtarmak; Özgür, hâkim ve hükümran kılmak için Galip (Diğerkâm) Baran gibi, etkin, yaygın ve kamu yararı yönünden hayati bir kampanya başlatmak istedi?
            Turgutreis, Türkiye ve “adresi bu Dünya olanlardan” hangisi Turgutries’e, Türkiye’ye ve dünya’ya; sıradan bir sakin gibi değil, adeta hakiki ve daimi bir malik gibi” sahip çıktı?
            (Turgutries’e, Türkiye’ye, dünya’ya sahip çıktığını ispatlamak, Millete anlatmak, açıklamak, öncü ve önder sıfatıyla ilân etmek, fiilen öğretmek ve duyurmak için: Özellikle ve başta Turgutreis’ten Ankara’ya ve ülkenin diğer önemli merkezlerine olmak üzere (kamusal alanda) sayısız yürüyüşler yaptı. Bu özgün amaçlı ve derin anlamlı yürüyüşleri yaparken, çöp ve izmarit toplayarak, çevre temizliğine katkıda bulunarak; Kamusal alana, yani ülke, insan ve bütün yaşam formlarının ortak değerlerine sahip çıktığını kanıtladı)
            Sonuç olarak görüldü ki;
            (a)  Ne Turgutreis, ne Türkiye ve ne de Dünya için Galip (Diğerkâm) Baran gibi tam bir içtenlikle, bilinç, vefa ve fedakârlıkla çalışan da,
(b)  Turgutreists’te, Türkiye’de, Dünya’da devletini boyunduruktan kurtarmak, halkını zengin ve mutlu, güvenli, huzurlu; Hükümetini hâkim, (egemen) ve özgür kılmak amacıyla; Prangalarını kırıp, boyunduruk (borç alan emir almak zorunda ve durumunda kalır) nedeni “Dış borç yükünden kurtarmak için” Galip (Diğerkâm) Baran gibi “onurlu, sorumlu, şeffaf ve dürüst bir kampanya” yapmak isteyen de..,
(c)  Gerçekte insanlığın ortak malı, bir Ege cenneti ve dünya değeri Turgutreis, Türkiye’ye ve Dünya’ya Galip (Diğerkâm) Baran gibi anlatan, açıklayan, duyuran ve maddi, manevi, tarihi, doğal, kültürel ve turistik olmak üzere; Var olan bütün değerlerine samimiyetle sahip çıkan da olmadı…
Öyleyse, ne duruyorsunuz?..
Ey Turgutreisliler…
Şimdi Galip (DİĞERKÂM) Baran’a sahip çıkma zamanıdır.
O’na sahip çıkmak için Diyojen, Nasrettin Hoca veya belde adının “adanmışı” olan efsane İnsan, büyük kahraman Kaptan-ı Derya Turgutreis gibi aramızdan ayrılarak, başka bir dünya ya göç etmesini mi bekliyorsunuz, yoksa?
Hukukçu, Araştırmacı-Yazar
Mustafa Nevruz SINACI

Hiç yorum yok: